Mladý spisovatel

Jak to začalo?
V r. 2007 na našem pracovišti Multimedia Art jsme uspořádali, dá se říct na „vlastni triko“ literární soutěž.
Proč na vlastni triko? Když jsem oznámila na MŠMT, že bychom chtěli tuto soutěž uspořádat – jako novou zajímavou formu vzdělávání, nedostalo se nám ani té nepatrné podpory, aby nám MŠMT poskytlo e-mailové adresy škol, abychom mohli soutěž oznámit.
Obdržela jsem z ministerstva několik dopisů, ze kterých bylo vidět, jak si úředníci přeposílali tuto zvěst. Jistě nemohli pochopit, že jedna osoba – bez nároku na finance, jen ze zájmu o školu, vyučování a žáky chce toto uskutečnit.
     Nakonec jsem z balastu úředních slov vyrozuměla, že musíme podat podrobný popis projektu, udat počet zúčastněných, pořádajících, vyčíslit nároky (i ty žádné), že v příštím bude následovat zhodnocení, povolení, bla, bla... a pak můžeme dětičky pobídnout do tvůrčího psaní.

I odložila jsem tyto vzácné texty do šuplíku (aniž jsem je převázala zlatou stužkou) a začala jsem jednat bez povolení úřadů.

Z vlastních zdrojů našeho malého studia jsme vyzvali školy k soutěži, udělali web stránku a slíbili žákům, že jejich dílka zveřejníme na inmternetu.
Následovalo velmi radostné překvapení. Děti, malé i ty větší z gymnázií, všichni psali, posílali, až se sešlo přes dva tisíce příspěvků.Účastnily se i celé třídy. Požadovali jsme souhlas učitele češtiny a setkali jsme se s jejich sympatiemi.
Tak velké množství příspěvků mě překvapilo a jen ve spolupráci s několika ochotných učitelek jsme zvládli dílka ohodnotit. 
Programátorovi studia zabralo mnoho času dodržení slibu zveřejnění příspěvků na internetu, ale z tak úspěšné práce jsme měli radost.
Potěšilo nás, že učitelky z mnoha škol psaly, že se chtějí účastnit celé třídy a jak začala děti bavit čeština.

Byla to nejúžasnější a nejrozšířěnější  soutěž, jakou jsem zažila za několik desetiletí svého působení na škole.
Necháváme ji na webu, mladí spisovatelé si zaslouží, aby zůstali delší dobu vzorem pro ostatní děti.
Posuďte sami !!!


www.jablko.cz/Soutez

Seznam e-mail - jsou příspěvky, které žáci poslali v elektronické podobě.
Další příspěvky byly psané  rukou a kreslené na papíru.